در حال بارگذاری ...
دبیر اجرایی جشنواره عروسکی تهران-مبارک در پاسخ به ایرنا:

چرا جشنواره نمایشی تهران-مبارک فقط در فضای مجازی میزبان مخاطبان است؟

دبیر اجرایی جشنواره عروسکی تهران-مبارک، قرارگرفتن در شرایط موج جدید ویروس کرونا در کشور و در عین حال تاکید بر بهره‌مندی تمام خانواده‌ها از این رویداد نمایشی را دلیل برگزاری جشنواره در فضای مجازی و بدون استفاده از ظرفیت سالن‌های نمایشی عنوان کرد.

به گزارش ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ بعد از تجربه موفق سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، گمان آن می‌رفت که دیگر رویدادهای جشنواره‌ای اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مانند تئاتر فجر در کنار بهره‌بری از ظرفیت فضای مجازی و به ویژه تلویزیون تئاتر ایران، از ظرفیت ۳۰ تا ۵۰ درصدی سالن‌ها برای میزبانی از مخاطبان استفاده کنند. اما طبق گفته و تاکید دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک، تمام بخش‌های این دوره از جشنواره با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی برگزار می‌شود.

 

چرا جشنواره عروسکی مبارک مانند تئاتر فجر از ظرفیت حضوری سالن‌ها بهره نمی‌برد؟

مهدی حاجیان درباره دلایل این تصمیم‌گیری گفت: بدون شک ندیدن دوستان، هنرمندان شرکت‌کننده در جشنواره و نمایشگران عروسکی در ایام برگزاری جشنواره خوشایند نیست و دوست داشتیم در این دوره نیز با حضور این دوستان، شور و حالی را که همیشه در ایام برگزاری جشنواره شاهد بودیم، داشته باشیم اما شرایط دشوار امسال، این فرصت را از ما گرفت.

وی با ابراز تاسف از همه‌گیری کرونا در یک سال گذشته، افزود: شرایط خاص این دوره ما را بر آن داشت تا بیش از هر چیز به حفظ سلامت نمایشگران عروسکی و همینطور تماشاگران آثار جشنواره بیندیشیم و بهتر دیدیم همه برنامه‌ها را به فضای مجازی منتقل کنیم تا ریسک ابتلا به این ویروس برای شرکت‌کنندگان و مخاطبان جشنواره به پایین‌ترین حد ممکن برسد.

دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک تصریح کرد: ضمن اینکه اگر خدای نکرده در دوران برگزاری جشنواره بار دیگر شاهد اوج‌گیری بیماری باشیم، دیگر دغدغه‌ای از بابت تغییر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا و پیرو آن، تعطیلی احتمالی سالن‌های نمایشی نخواهیم داشت.

 

کلیه امور جشنواره از ارسال تا اجرا تماما از طریق فضای مجازی صورت گرفت

حاجیان با اشاره به آنکه در دوره‌های پیشین همیشه حضور گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره به برگزارکنندگان و ستاد اجرایی آن، گرما و انرژی مضاعفی می‌بخشید ولی متاسفانه امسال از این شور و شوق بی‌بهره هستیم خاطرنشان کرد: با این حال صیانت از سلامتی دوستان‌مان برای‌مان اتفاقی دلگرم کننده است.

دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک ابراز امیدواری کرد همه مردم کشورمان از جمله نمایشگران عروسکی، این روزهای دشوار را به سلامت بگذرانند و بعد از این ایام بار دیگر با حضور آنها صحنه‌های تئاتر، انرژی و گرما بگیرند.

حاجیان یادآور شد: این حساسیت سبب شد تا نه تنها آثار شرکت‌کننده را در بستر فضای مجازی ارایه دهیم بلکه تمام امور اجرایی و برنامه‌ریزی برای جشنواره را به این فضا منتقل کنیم تا از این راه نیاز بسیار کمتری برای مراجعه حضوری دوستان و هنرمندان شرکت‌کننده به دبیرخانه جشنواره وجود داشته باشد.

بر همین اساس با تدابیری که رخ داد، از مرحله ارسال آثار تا بررسی و اعلام نتایج، هماهنگی سالن‌های تمرین و فیلمبرداری از آثار شرکت‌کننده تا برپایی کارگاه‌های آموزشی و ... را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی پیش بردیم و بدین ترتیب ضرورت حضور دوستان در فضاهای خارجی و عمومی را به کمترین حد ممکن رساندیم.

 

بهره‌مندی بیشتر خانواده‌ها از طریق ارتباط با فضای مجازی

دبیر اجرایی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران–مبارک تاکید کرد: هر چند در دوره‌های گذشته گردهمایی نمایشگران عروسکی در جشنواره تهران–مبارک و به‌ویژه شادپیمایی آن همیشه خاطره‌انگیز و نشاط‌بخش بوده است، امسال همه تلاش‌مان را به کار می‌گیریم تا در برگزاری این گردهمایی در فضای مجازی، کمترین نواقص را داشته باشیم و از سوی دیگر خوشحالیم علاقه‌مندانی از سراسر کشور امکان حضور در این رویداد هنری را خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: بی‌شک هنرآفرینی دوستان نمایشگر عروسکی از سراسر کشور حتی در فضای مجازی و قامت تصویر تئاتر باعث خشنودی مخاطبان‌مان خواهد شد و امیدواریم با این شیوه، زمینه‌ای برای بهره‌مندی بیشترِ خانواده‌ها از آثار شرکت‌کننده در جشنواره فراهم شود که خود اتفاقی خوشحال‌کننده است. ضمن اینکه سبب می‌شود روزهای سخت قرنطینه و خانه‌نشینی، خوشایندتر شود.

حاجیان در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌نام گلزار محمدی، دبیر فقید هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، ابراز امیدواری کرد که این رویداد در کنار تمامی فراز و فرودهایش یکی از خاطره‌انگیزترین ادوار برگزاری جشنواره به ویژه در حوزه نمایش عروسکی کشور باشد.
نظرات کاربران