در حال بارگذاری ...
 • پرونده شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی بسته شد

  مرضیه برومند دبیر هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی شد

  شامگاه شب گذشته مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک با تقدیر از گروه‌های شرکت کننده در بخش صحنه‌ای و فضای باز و همچنین تقدیر از ۵ هنرمند برای آوردن ایده و خلاقیت در نمایش‌های عروسکی برگزار شد.

  به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران، آیین اختتامیه شانزدهمین  جشنواره  بین‌المللی نمایش عروسکی تهران به دبیری مرضیه برومند در روز یکشنبه ٧ شهریور ماه با حضور علی مرادخانی، محمود عزیزی، علیرضا خمسه، خسرو احمدی، مریم سعادت، مهدی شفیعی، بهروز غریب پور، پیمان شریعتی و جمعی از هنرمندان کشورمان در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد .

  در ابتدای این برنامه پس از پخش سرود جمهوری اسلامی و تلاوت آیاتی از قرآن کریم، مرضیه برومند دبیر جشنواره با تشویق تماشاگران به روی صحنه آمد و پس از سلام و احوال‌پرسی از داود رشیدی یاد کرد و پس از پخش کلیپی از این هنرمند، برومند ادامه داد: داود رشیدی  شوهر خواهر من عاشق شادی بود و من از او اجازه گرفتم که ما به شادیهایمان ادامه دهیم.

  وی در ابتدای سخنان خود به هنری که خداوند در دو تار صدای خوانندگانی همچون محمدرضا شجریان و شهرام ناظری قرار داده است اشاره کرد و گفت: به راستی چه چیزی بیشتر از هنر می‌تواند انسان را به خدا نزدیک کند. خوشحال هستم که جشنواره ما توانست شادی را به وجود بیاورد که شادی آن با شادپیمایی آغاز شد که عظمتی داشت که من به شخصه از دیدن آن حیرت کرده بودم و جشنواره رنگ را به شهر خاکستری ما آورده بود، فضای تئاتر شهر را دگرگون کرد و شهر از غبار و آلودگی‌های فیزیکی

  پاک شد.

  برومند دبیر جشنواره در ادامه گفت: بالاخره هر جشنواره‌ای یک سری کاستی‌هایی دارد و امیدوارم که نکات مثبت را حفظ کنیم و کاستی‌ها را در آینده حفظ کنیم، از بچه‌های نازنین نمایش عروسکی و همه استان‌هایی که در این جشنواره شرکت کردند تشکر می‌کنم و همه آنهایی که در سراسر ایران نمایش‌های عروسکی را زنده نگه داشته‌اند و دوستانی که در ستاد جشنواره از ماه‌ها قبل تلاش کرده و شاید این مقدمه‌ای باشد که جشنواره‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند به دلیل اینکه بهتر انجام می‌شود.

   

  پیام مدیر هنرهای نمایشی

  مهدی شفیعی مدیر هنرهای نمایشی در پیامی برای شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی بیان کرد: شانزدهمین جشنواره با مدیریت مرضیه برومند به خوبی برگزار شد و آرزو دارم همه آثار خوب جشنواره را تقدیم به مردم کنیم و در صحنه‌های تئاتر شاهد نمایش‌های عروسکی باشیم.

   

  سپس  فاطمه معتمد آریا به روی صحنه آمد.

  معتمدآریا که به نوعی اجرای برنامه برعهده وی بود درباره نمایش عروسکی بیان کرد: من دلم، وجودم، کارم و همه لحظات عمرم با عروسک‌ها عجین است و هر زمانی که دلم می‌خواهد بزرگ شوم یادم می‌افتد که چه عروسک‌هایی در دستم بوده است و آمدم که بگویم همراهتان هستم و اینجا اجازه دست ما نیست، دست عروسک‌هاست...

   

  علی مرادخانی: از وجود چنین جشنواره‌هایی خوشحالم

  علی مرادخانی معاون هنرهای نمایشی وزارت ارشاد بیان کرد: از وجود چنین جشنواره‌هایی خوشحالم و هیچ گاه نباید مرضیه برومند در این مسیر خسته شود.

   

  تقدیر از اولین رییس غیر اروپایی یونیمای جهانی

  در این میان از سوی شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی از ددی بودامچی رئیس یونیمای جهانی تقدیر و تشکر شد که این هنرمند هندی به دعوت معتمدآریا روی سن آمد و ضمن تشکر از شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی بیان کرد: من در اینجا دوستان زیادی دارم و دوستانی هم دارم که اکنون اینجا حضور ندارند.

  وی با اشاره به مهربان فیروزگری اظهار کرد: من ماه مارس گذشته نمایشی را در دهلی داشتم که درباره آداب زرتشتیان بود و کلام آن را فیروزگری گفته بود.

  پودامجی در ادامه با اشاره به درگذشت داوود رشیدی که صبح امروز پیکر وی تشییع شد از حاضران در سالن درخواست کرد که یک دقیقه بایستند و به احترام وی سکوت کنند .

  همچنین اولین رییس غیر اروپایی یونیمای جهانی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به مدیران حوزه تئاتر در ایران از آنها درخواست کرد تا اجرای نمایش‌های عروسکی مختص به برگزاری در جشنواره نباشد و در طول سال تحقق یابد.

  در ادامه آتیلا پسیانی و با حضور مدیر زرتشتیان مهربان فیروزگری، نوشته روی لوح تقدیر ددی بودامچی را برای حاضران مراسم خواند و به وی تقدیم کرد.

  همچنین اشک‌های شادی ددی بودامچی با دستان حضار در سالن به‌منظور تبریک تولد وی از چشمانش جاری شد و بازیگر نقش مبارک این خوشحالی و غافلگیری را با صدا و حرکات جذاب خود تکمیل کرد.

  در بین صحبت‌ها؛ تیزرهایی از مصاحبه با رضا کیانیان، بهروز غریب پور و مرضیه برومند پخش شد که مضمونش گفته‌هایی از محیط خانه نمایش عروسکی؛ سختی‌های شرکت کنندگان و ساخت ساختمان هنرمندان گفته  شد.

   

  تقدیر از بهروز غریب‌پور در جشنواره شانزدهم

  در ادامه بهروز غریب‌پور کارگردان تئاتر با بیان اینکه از علم‌الهدی ممنونم گفت: این ممنوعیت‌ها برای برگزاری کنسرت موجب شده حتی در روستا‌ها هم مردم با کنسرت آشنا شوند.

  سال‌هاست در حرم مطهر امام هشتم شیعیان در مشهد نقاره‌زنی انجام می‌شود. نمی‌توان نقاره‌زنی را از این حرم جدا فرض کرد.

   هنر چیزی نیست که بتواند از سوی دولت‌ها و حکومت‌ها حذف شود.

  وی در خصوص رو به انزال بودن نمایش عروسکی مطرح کرد: زمانیکه  نمایش عروسکی در حال فوت بود آقایان مرادخانی؛ کاظمی، مهاجرانی  به نوبه خودشان به این گونه نمایش کمک بسیاری کردند تا پابگیرد .

  وی در راستای صحبت پودامجی در خصوص اجرای نمایش‌های عروسکی در طول سال اظهار داشت: ما در طول سال تماشاگران عروسکی داریم اما با کمبود سالن نمایشی مواجه هستیم که با کمک شفیعی و دیگر مسئولان این مشکل حل خواهد شد.

  وی در بخش دیگر صحبت‌هایش اظهار کرد: خدا برای خلقت جهان از هنر کامل استفاده کرد.

  غریب‌پور درباره مرحوم داوود رشیدی اظهار داشت: نمی‌خواهم با از دست دادن وی از شادی جشنواره کم کنم و می‌خوام با شادی خودش مراسم پیش برود و آرزو می‌کنم دوره هفدهم هم با دبیری خوب مرضیه برومند برگزار شود.

  در آخر صحبت‌هایش بدست هنگامه مفید و محمود عزیزی لوح تقدیری به وی اعطا شد.

  مرجان پور غلامحسین کارگردان نمایش «پرواز 745» مورد تقدیر قرار گرفت اما به دلیل حضورش در ستاد برگزاری جشنواره مرضیه برومند بیان کرد که جایزه‌ای به وی نمی‌دهیم.

   

  مرضیه برومند دبیر هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی شد

  مهدی شفیعی در مراسم اختتامیه دبیری سال آینده جشنواره نمایش عروسکی را به عهده مرضیه برومند گذاشت.

  شفیعی با بیان اینکه همه ما تعهد به تئاتر و نمایش عروسکی را یاد می‌گیریم، بیان کرد: همه ما شاهد اجرای متفاوت دوره شانزدهم جشنواره نمایش عروسکی بودیم که آثار بین‌المللی هم از کیفیت بالایی برخوردار بودند. دلیل این امر وجود خانه عروسک در این دو سال و ارتباط نزدیک برومند با هنرمندان شهرستانی بوده است.

   

  در نمایش‌های فضای باز گروه موسوی رازی توانست جایزه ویژه دبیر را به خود اختصاص دهد.

  تقدیر از گروه‌های بخش بین‌الملل

  در این مراسم زهرا صبری و حمیدرضا اردلان برای اهدای جوایز اجراهای خارجی روی سن آمدند و از گروه‌های خارجی روسیه برای نمایش اودیسه، ‌نویسنده از هلند، هند برای نمایش بازتاب حقیقت، ترانه‌ای از ماه و خورشید از کشور لهستان و شیرین از کشور افغانستان شایسته دریافت لوح شدند.

  آرزوی بهبودی برای دنیا فنی‌زاده

  معتمدآریا نیز در پایان بیان کرد که دنیا فنی‌زاده بسیار دوست داشته است در این مراسم باشد اما به علت بیماری عذرخواهی کرد.
  نظرات کاربران